Erişilebilirliğin Sağlanmasında Engelli Çocukları Gözeten Rehberin Eğitimi Tamamlandı

Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Erişilebilirlik Dairesi Başkanlığı çalışanlarına yönelik düzenlenen  “Engelli Çocukları Gözeten Erişilebilirlik Rehberi Eğiticilerin Eğitimi” 16-17-21 Şubat tarihlerinde Ankara’da gerçekleştirildi.  “Engelli Çocukları Gözeten Erişilebilirlik Rehberi”nin yeni tasarımlarla ve binaların yeniden yapılanmasındaki kullanışlılığını kontrol etmek, ülkemiz kültürel gereksinimlerini ve profesyonel uygulama alışkanlıklarını karşılamasını sağlamak ve eğiticilerin diğer uzmanları eğitirken kullanabileceği unsurları tespit etmeyi hedefleyen eğitimde, öncelikle Birleşmiş Milletler Engellilerin Haklarına İlişkin  Sözleşmenin temel unsurları gözden geçirildi.

universal2

Eğitimin ilk gününde gündem başlıklarını; “erişilebilirlik içerimleri ve genel tasarım ilkeleri”, “kamusal alanlar için rehberin sunumu ve tartışma” ve “doğal alanlar için rehberin sunumu ve tartışması” oluşturdu. Eğitimin ikinci gününde ise,  “açık alanlardaki ve binalardaki oyun alanları için rehberin sunumu”, “binalar için rehberin sunumu” ve “yeni ve mevcut binalar için gereksinimler” konuları tartışıldı.

Eğitimin son gününde,  Aile ve Sosyal Politikalar Bakanlığı Erişilebilirlik Dairesi Başkanlığı çalışanları ile birlikte okul ziyareti yapıldı. Rehber kapsamında okulun erişilebilirlik açısından incelenmesinin ardından, yapılan değerlendirmeler tartışıldı. Ayrıca, eğiticilerin eğitimlerinde ihtiyaç duyacakları materyaller üzerine de değerlendirmeler yapıldı.